OZON TEDAVİSİ

No Comments

Ozon Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Ozon tedavisi, bir rahatsızlığı ya da oluşan yarayı tedavi amacıyla vücudunuza ozon gazı uygulanmasını ifade eder. Ozon gazı, üç oksijen atomundan (O3) oluşan renksiz bir gaz olarak tanımlanır. Bağışıklık sistemini uyarmak suretiyle tıbbi hastalıklar veya rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilir. İçindekiler

Ozon tedavisi, bir rahatsızlığı ya da oluşan yarayı tedavi amacıyla vücudunuza ozon gazı uygulanmasını ifade eder. Ozon gazı, üç oksijen atomundan (O3) oluşan renksiz bir gaz olarak tanımlanır. Bağışıklık sistemini uyarmak suretiyle tıbbi hastalıklar veya rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilir. 

Bazı hastalıkların tedavi ve dezenfekte sürecinde de yaygın olarak bir asırdan beri kullanılmaktadır. Hastanede, ozon tedavi gazı tıbbi sınıf oksijen kaynaklarından yapılır. Etkileri kanıtlanmış, tutarlı, güvenli, minimal ve önlenebilir yan etkileri vardır.

Ozon güçlü bir oksitleyicidir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, paslı metal oksitlenmemiş metalden çok daha kırılgandır. Ancak oksidasyon hücresel veya mikrobiyal aktivite söz konusu olduğunda da önemli bir işlemdir. Ozonun bakteri, virüs, mantar ve maya gibi mikroorganizmaların hücresel bütünlüğünü zayıflattığı veya zarar verdiği gösterilmiştir. 

Ozon vücuttaki mikrobiyotayı oksitlemese de, dezenfektan olarak ve suyu arıtmak için başarıyla kullanılmıştır. Daha düşük konsantrasyonlarda, terapötik etkileri nedeniyle ozon kullanılabilir. Ozonun antimikrobiyal özellikleri topikal tedavi veya diş endikasyonları için kullanılabilir. 

Vücuda giren ozon oksijen seviyelerini optimize edebilir veya bağışıklık sistemini uyarabilir. Aslında, ozon tedavisi en iyi immünomodülasyon (bağışıklık sistemini harekete geçiren) veya oksijen gerektiren tedaviler için verimli bir şekilde kullanılır. Ozon tedavisi uygulaması araştırmacılar ve klinisyenler tarafından güvenli kabul edilmiş ve minimal, önlenebilir yan etkileri olan geçerli bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır.

Ozon hemodinamik özelliklere sahiptir; yani vücuttaki kan akışını ve dolaşımını olumlu olarak etkiler. Ozon vücudun hücreleri tarafından oksijen alımını ve kullanımını uyarır. Ozon kan dolaşımını iyileştirir, ayrıca vücudunuzun oksijeni daha verimli kullanmasına izin verir. Buna ek olarak ozon vücudun antioksidan enzim sisteminin etkinliğini arttırır. Antioksidanlar, kanser, yaşlanma ve hastalık için ortak bir sorun olan hücresel hasarı önleme işlevini görür. Antioksidan enzimlerin de üretimini uyararak olumlu etkiler gösterir.

Ozon Tedavisi Nelere İyi Gelir?

Ozonun terapötik özellikleri geniş bir alanda olumlu etkiler gösterir, çeşitli hastalık, rahatsızlık ve yaralanmaların iyileşme sürecine yardımcı olabilir. Tıp camiasında alternatif tıp olarak kabul edilmektedir. Ozon tedavisi genellikle konvansiyonel tıpta diğer tedavilere ek olarak kullanılmaktadır.

Birçok hastalığın ana nedeni kronik veya anormal enflamasyondur. Bu nedenle ozonun anti-enflamatuar özellikleri 
·    otoimmün bozukluklar,
·    alerjiler, 
·    çoğu inflamatuar durum için etkilidir. 
·    Yaraları iyileştirebilen,
·    enfeksiyonla savaşabilen ozon, 
·    dermatolojik ve 
·    dental endikasyonların yanı sıra vücudun sistemlerini etkileyen kronik enfeksiyon için kullanılır. 
·    Viral, bakteriyel ve fungal hastalıklar ozonun antimikrobiyal özellikleri ile tedavi edilebilir. 
·    Kanser, tümörler
·    çeşitli vasküler endikasyonlar, 
·    dolaşımı iyileştirme,
·    oksijen ve antioksidanların etkilerini artırma yeteneği nedeniyle ozondan yararlanır.
·    Metabolik hızı arttırarak daha fazla yağ yakılmasını sağlar.
·    Tip 2 diyabet hastalarında pankreasta insülin üreten (β) hücrelerdeki hasarı onarır. Diyabet kontrolüne yardımcıdır.
·    Vücudun serotonin üretimini arttırarak depresif belirtileri azaltır.
·    Kozmetik amaçlı kullanılabilir. Serbest oksijen radikallerin neden olduğu hasarı onararak yaşlanmaya karşı etki gösterir. Ayrıca toksinlerin atılmasını hızlandırarak detoks etki yaratır. 

Yıllar boyunca, yüzlerce hastalık veya rahatsızlık ozonla tedavi edilmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte ozon tedavi giderek yaygınlaşmaktadır. 

Ozon Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

·    Kanser
·    Kalp hastalıkları
·    Tümörler
·    Alerjiler ve sinüzit
·    Otoimmün rahatsızlıklar
·    Multipl Skleroz
·    Romatizmal eklem iltihabı
·    Diyabet
·    Hipertansiyon
·    Lyme hastalığı
·    Raynaud hastalığı
·    Kronik yorgunluk sendromu
·    Alzheimer
·    Parkinson hastalığı
·    Bağırsak hastalığı
·    Dejeneratif eklem hastalığı
·    Omurga iltihabı
·    Kronik enfeksiyonlar
·    Hepatit
·    Sistit
·    Migren
·    Kronik ağrı
·    Damar ameliyatı
·    Yara iyileşmesi
·    Kulak enfeksiyonları
·    Diş enfeksiyonları
·    Ürolojik hastalıkları olan kişilere ozon tedavisi uygulanabilir.

Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

·    Hamileler
·    Yüksek tansiyon için ACE inhibitörü tedavisi alanlar
·    İleri derecede kansızlık
·    Pıhtılaşma bozukluğu gibi kan hastalıkları
·    Hipertiroidi (tiroid bezinin aşırı çalışması)
·    Kronik ve/veya tekrarlayan pankreatit
·    Sık tekrarlayan kas krampları
·    Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz (G6PD) enzim eksikliği olanlar (kalıtsal bir hastalık)
·    Ozona alerjisi olan astım hastaları
·    Yeni geçirilmiş kalp krizi (miyokard infarktüsü) ve/veya kontrol altına alınmamış kalp-damar hastalığı 
·    Yeni geçirilmiş kanaması olan kişilerde ozon tedavisi uygulanmaz.

Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

·    Ozon vücuda çeşitli yöntemlerle sokulabilir. Gazlar veya sıvılarla karıştırılabilir ve kanla birleştirilebilir veya intravenöz (doğrudan damarlara) ya da deri altına enjekte edilebilir. 
·    Rektum, vajina içeren yollardan veya kas dokusuna ve eklemlerine uygulanabilir. 
·    Topikal yaklaşımlar uzuv torbalama (kontrollü bir gaz banyosu) ve ozonlanmış su veya yağları içerebilir. 
·    Otohemoterapi ve insüflasyon teknikleri de kullanılabilir. Doktorunuz sizin için en uygun doz ve uygulama yöntemini size bildirecektir. 
Tüm uygulama yolları sistemik, lokal veya her ikisini birden tedavi eder. Sistemik tedaviler vücuda bir bütün olarak fayda sağlarken, lokal uygulamalar belirli bir bölgeyi tedavi eder.

Otohematerapi: Otohemoterapi, ozonu hastadan alınan kanla karıştıran sistemik bir tedavidir. Majör Otohemoterapi (MAHT), hastadan 40-200 ml kan alır, ozon ve tıbbi oksijeni kanla birleştirir ve hastayı karışımla yeniden buluşturur. Bu, birkaç gün arayla yapılabilir. Küçük Otohemoterapi (mAHT), bir şırınga (zaten eşit miktarda ozon tutan) kullanarak hastadan birkaç ml kan alır, şırınga içeriğini sallar ve karışımı hastaya geri enjekte eder.

İnsüflasyon: İnsüflasyon, ozon gazını bir vücut boşluğuna üflemek anlamına gelir. Ozon tedavisinde insüflasyon esas olarak rektal veya vajinal  boşlukta yapılır. İnsüflasyon ayrıca kulak veya burun boşluğuna ozon uygulamak için de kullanılabilir. Ozon gazı, uygulanan tedaviye bağlı olarak hastaya değişen dozlarda verilir. 

Ozon Eklem Tedavisi: Ağrıyan eklemler, sırt ağrıları, yırtılmış bağlar ve benzerleri rahatsızlıklar için potansiyel olarak harika bir tedavidir. Eklem enjeksiyonları, eklem boşluğuna enjeksiyon gerektiren popüler bir tedavidir. Ozon eklem tedavisi iki kısma ayrılabilir. 

–    İlk bölüm bir vitamin ve ilaç karışımıdır. 
–    İkincisi, karışıma ozon eklenir ve eklem içine enjeksiyon, iyileştirici tedavisiyle etki eder. 

Bu kombinasyon yeni bağların ve kıkırdak dokusunun yenilenmesine fayda sağlar. Enflamasyon azalır ve eklemin zayıf bölgeleri tekrar güçlendirilir. Genellikle, yaralı veya dejenere olmuş bir eklem 8 ila 10 hafta boyunca 3-5 enjeksiyonluk bir seri ile tedavi edilecektir. Her seferinde genellikle% 15 -% 25 oranında iyileşme bekleyebilirsiniz.

Categories: slayt

Hacamat Nedir ?

No Comments

Çeşitli nedenlerle vücudumuza giren toksinler, kimyasal maddeler, gıdalar üzerindeki ilaç kalıntılarının idrar veya ter yoluyla atılır, doğal yollarla atılamayan kalıntıların deri altında birikir. Hacamat bağ dokusunda birikmiş bu atıkların vakumlanıp sonrasında intradermal kesiler vasıtası ile  dışarı alma ve temizleme sanatıdır.

Burada Doktor Kubilay Akman Hacamat işlemine başlamaktadır.
Categories: Hacamat

MEZOTERAPİ

2 Comments

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi günümüzde estetik tıp dalında selülit tedavisinde, yüz gençleştirme ve saçlı deri tedavilerinde sık kullanılan yöntem sayılır. Mezoterapinin kelime anlamı, orta deriye ince uçlu(4- 6 mm ) iğnelerle belli açılarla ilacı direkt hedef dokuya enjekte ederek bölgeye tedavi sağlamaktır. Bu yöntemin temeli seri şeklindeki iğnelerin çarpma etkileri ile bağışıklık sistemine harekete geçirmek ve kılcal damar ve kanlanmanın artışı ile direkt hedef organı etkilemektir. yazının devamı http://www.milliyet.com.tr/mezoterapi-ile-tanisin-pembenar-detay-estetik-2384645/

Categories: Mezoterapi
WhatsApp chat